Skip to main content

Adli Bilişim İncelemeleri:

Adli bilişim incelemeleri, bir soruşturma kapsamında şüpheliye ait depolama özelliği bulunan cihazlar üzerinden delil toplamak amacıyla yapılan inceleme işlemleridir.

Günümüzde en önemli iletişim araçlarının cep telefonları ve kişisel bilgisayarlar olması sebebiyle en önemli delillerin bulunabileceği alanlardan biri dijital cihazlardır. Özellikle akıllı telefonların hayatımıza girmesi sonrasında iletişim cihazları başka bir boyuta ulaşmıştır. Artık cep telefonları sadece GSM üzerinden iletişim kurduğumuz cihazlar olmaktan öte, anlık yazışmalar yaptığımız, birçok karmaşık iş ve işlemleri çeşitli uygulamalar vasıtası ile yürüttüğümüz cihazlar haline gelmiştir. Bu cihazlar sayesinde hem uç kullanıcı birçok veriye ve kamusal platforma erişebilir hale gelmiş, hem de dışarıdan gelebilecek çeşitli tehlikelere karşı açık hale gelmiştir. Tüm bu sebeplerle işlenen suçlara dair deliller de yine bu cihazlar üzerinden toplanabilir hale gelmiştir. Adli bilişim incelemeleri soruşturmalar kapsamında en önemli delil toplama yöntemlerinden biri haline gelmiştir.

Alana özgü hazırlanmış uluslararası kabul gören programlar vasıtasıyla bu işlemleri yerine getirmek delillerin kabul edilebilirliği açısından oldukça önemlidir. Bu programlarla, kullanıcının fotoğrafları, videoları, yazışmaları, internet trafiği, yüklenen yazılımlar gibi veriler üzerinde çalışma yaparak önemli delillerin tespiti mümkün olabilir. 

Adli bilişim incelemeleri konusunda geniş tecrübeye sahip ekibimiz ile soruşturmaya özel ayrıntılı inceleme ve çözümleme hizmetlerine başvurabilirsiniz.