Skip to main content

Kripto Para Suç Soruşturmaları

Kripto para suç soruşturmaları, kripto paraların çalındığı ya da ödeme aracı olarak karıştığı suçlar hakkında yürütülen soruşturmalardır. Son yıllarda kripto varlıklar birçok ülkede  insanların günlük yaşamına girmiştir. Yatırım aracı ya da ödeme aracı olarak kullanılmasının yanında, sağladığı imkanlar kripto paraları suçta ve kara paranın aklanmasında elverişli bir araç haline getirmiştir. Bu nedenle, kripto paralar sadece hedef değil, suçtan elde edilen paranın el değiştirmesi için kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Kripto paralar sunuculara sızma, araya girme, şantaj, sahte site, yasadışı eşya satışı, terörizmin finansmanı, kara paranın aklanması gibi pek çok suçta ödeme aracı olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, ödeme aracı olarak tercih edilmesinin başlıca sebebi, sağladığı anonimlik, takibindeki güçlük ve ülkelerarası sınır engeline takılmamasıdır. Sonuç olarak, suç dünyası için ortaya çıkan bu avantajlar, kripto para suç soruşturmaları bakımından etkili soruşturma  yürütme ihtiyacı doğurmuştur.

Kripto para ile karaparanın aklanmasının önlenmesi üzerine çalışan Chainalysis’in 2023 yılı raporuna göre yasadışı amaçlarla kullanılan kripto para miktarı 2021 yılında 18.1 milyar dolar iken, 2022 yılında 20.6 milyar dolara yükselmiştir. 2021 yılında bu miktarın içinde en büyük pay sahte sitelere yapılan ödemeler iken, 2022 yılında en büyük pay, yaptırıma tabi ülke ve kişilere yapılan ödemeler olmuştur.

Takımımız blok zincir ağındaki kripto para cüzdan hareketlerinin izini sürerek suç faillerini yakalayan Türkiye’deki ilk ekiptir. Bu konuda üzerine ülkemizdeki en tecrübeli kişilerden oluşmaktadır. Kripto para suç soruşturmaları yürütülürken, dünya genelinde uluslararası kuruluşlar, polis teşkilatları, finansal istihbarat birimleri, Interpol, Birleşmiş Milletler, bankalar, kripto para şirketleri gibi kuruluşlarca yaygın olarak kullanılan ve güvenilirliği kabul edilen yazılım programları kullanılmaktadır. Ekibimiz, dolandırıcılık ve siber suç konularındaki soruşturma tecrübeleri ile soruşturmanıza destek olacaklardır. Cüzdanınızdan çıkan kripto paranın takibini yaparak, çalınan, kaybolan, gönderilen kripto varlıklarınızın nihai olarak gittiği kripto para cüzdanının bulunmasını sağlayacaklardır. Bu şekilde faillerin tespitini sağlanarak varlıklarınızı geri alabilmeniz için imkan sağlanacaktır. Tüm bu süreç boyunca gerek size ve gerekse adli mercilere yardımcı olacaktır.

 

 

Cüzdan İstihbaratı

Blokzincir üzerinde illegal işlerden gelir elde eden cüzdanların çoğu tespit edilmiş durumdadır. Yeni üretilen cüzdanlar ise kısa sürede tespit edilen cüzdan arasında yerini almaktadır. Şayet kripto para göndereceğiniz ya da alacağınız cüzdanın illegal faaliyetlerle irtibatı varsa bunun tespiti mümkün olabilir. Çeşitli sebeplerle yapmış olduğunuz kripto para transferlerinin ilerleyen zamanlarda sizi sıkıntıya sokmamasını istiyorsanız transfer gelen/giden cüzdan hakkında bizden bilgi alabilirsiniz.